Straipsniai » Statyba » Lauko pavėsinė: kur ir kaip statyti?

Lauko pavėsinė: kur ir kaip statyti?
2014-07-29

Turbūt sunku įsivaizduoti jaukesnį poilsį už ramius vasaros vakarus su šeima dailioje lauko pavėsinėje. Nors visus mūsų lūkesčius atitinkančią užuovėją gali pastatyti šios srities profesionalai, vis daugiau žmonių statybomis užsiima patys. Iš tiesų, turėdami būtinų žinių bagažą, statyboms skirtas priemones ir šiek tiek laiko, galime džiaugtis jaukia užuovėja vidiniame namo kieme. Pavėsinės dizainas priklauso nuo šeimininko finansinių galimybių ir kūrybiškumo, tačiau dažniausias gyventojų pasirinkimas – medinė vidutinio dydžio pavėsinė.

 

Ar verta statyti?
Prieš pradėdami statybos darbus, gerai pagalvokite, ar pavėsinė jums iš tiesų reikalinga – galbūt ramiam poilsiui neturėsite laiko? O gal ilsėtis norėsite po atviru dangumi? Tokiu atveju galbūt užteks tvirtos aikštelės, sukaltos iš lentų – čia galėsite pastatyti būtiniausius lauko baldus. Be to, gali būti, kad gamta jus žavi savo natūralumu, todėl kur kas mieliau basomis kojomis mindysite švelnią žolę, o ne medines lentas.

Nepamirškite, kad vasaros metu itin daug rūpesčių kelia įkyrūs uodai, todėl pavėsinei bus reikalingos sienos ir stogas. Tiesa, jei stogas bus neskaidrus, pavėsinėje gali būti gana tamsu, todėl jums teks įsivesti elektrą. Nepaisant minėtųjų sunkumų negalima pamiršti ir neabejotinų pavėsinės privalumų: čia visuomet būsite arčiau gamtos, mėgausitės grynu oru ir ramybe. Yra šeimų, kurios visai dienai persikrausto į lauko pavėsinę ir čia ruošia pietus, žaidžia stalo žaidimus ir mėgaujasi artimų žmonių kompanija.

 

Vietos parinkimas
Jei jūsų sklypas mažas, gerai pagalvokite, ar pavėsinė jums iš tiesų reikalinga – naujam pastatui bus reikalinga erdvė, be to, reikės suplanuoti ir dekoratyvinius takus, alpinariumus, gėlynus ir kitus želdinius.

Apsisprendę dėl pavėsinės dizaino, statykite ją nuošalesnėje sklypo vietoje, iš kurios atsivers dailus kiemo vaizdas. Nepamirškite įvertinti vėjo krypties ir saulės padėties – jei pavėsinėje planuojate gerti rytinę kavą, turbūt norėsite būti ten, kur švies saulutė, tačiau, jei pavėsinėje planuojate būti didžiąją dienos dalį, greičiausiai norėsite jaukaus pavėsio. Jei pageidaujate saulėtų ir šviesių rytų, statykite užuovėją rytų arba pietvakarių pusėje. Vakaruose pastatyta pavėsinė pavasarį ir rudenį leis mėgautis švelniais saulės spinduliais, tačiau smarkus lietus privers slėptis už tvirtesnių sienų.

Žinoma, viskas priklauso nuo konkrečios vietos oro sąlygų, todėl ieškodami vietos pavėsinei, visų pirma išsineškite ten kelias kėdes ir įvertinkite pasirinktą teritoriją – ar jus tenkina apšvietimas, vėjas ir matomas vaizdas.

 

Pamatas, pagrindas ir stogas
Jei norite tvirtos ir patvarios pavėsinės, pasirūpinkite tinkamu pamatu ir gruntu. Nestatykite pavėsinės ant juodžemio, kadangi anksčiau ar vėliau jūsų užuovėja tikrai sukryps. Rinkitės tvirtą ir sausą gruntą. Beje, jei gruntas molingas, paruoškite pamatinius stulpus. Jei pavėsinę statysite ant polinių pamatų, tuomet pamato stulpus įbetonuokite į 1,5 m gylį, t. y. į tokį gylį, iki kurio neįšąla dirvožemis. Jei nesate tvirtai apsisprendę dėl poilsio vietos, statykite pavėsinę ant plytelių arba blokelių – užuovėjos pagrindas bus pakeliamas nuo žemės, todėl pavėsinę galėsite perkelti iš vienos vietos į kitą.

Kai pamatai paruošti, imkitės pagrindo – išpjaukite pavėsinei skirtas sijas ir tvirtinkite jas prie paruoštų pamato stulpų. Beje, jei renkatės medines sijas, rinkitės ąžuolo medieną – tokia pavėsinė bus kur kas tvirtesnė. Tiesa, ąžuolas kainuoja gana brangiai, todėl taupantiems siūloma spygliuočių mediena. Prie pagrindinės sijos turi būti jungiamas laikantysis stulpas. Sujungimą rekomenduojame sutvirtinti specialia plokštele. Tuomet kalkite viršutinės sijos kampuotį ir viršutinę laikančiąją siją pritvirtinkite prie laikančiojo stulpo.

Vienas svarbiausių pavėsinės elementų yra stogas, nulemiantis bendrą statinio stilių. Ieškodami tinkamų medžiagų stogui, vertinkite ne tik jų išvaizdą, pvz., itin dažnai pavėsinių stogai dengiami dailiai atrodančiomis malksnomis, tačiau jau po kelių metų dėl išorinio aplinkos poveikio lentelės praranda pirminę savo išvaizdą ir deformuojasi. Beje, sausu oru medinis stogas kelia rimtą gaisro pavojų. Siekdami išvengti nelaimės, priešgaisrines medžiagas (t. y. specialius apsauginius mišinius) privalote atnaujinti kas du metus.

Šiuo metu itin didelio klientų dėmesio sulaukia minkštosios stogo dangos. Minėtoji danga hermetiškai priglunda net ir prie sudėtingos formos paviršių. Apatinė šios dangos plokštuma, pagaminta iš bituminės mastikos, pasižymi termostabiliomis savybes, t. y. šaltu oru sunkiai kietėja, o aukštoje temperatūroje – neišbėga. Be to, bėgant metams minkštosios dangos stogas tampa dar tankesnis. Dar vienas privalumas – tokia danga nekelia triukšmo lyjant. Beje, dėl šios priežasties rekomenduojame atsisakyti skardinės dangos.

 

Dar keli patarimai...
Nepamirškite, kad atvira pavėsinė džiugins jus stebuklinga gamtos ramybe, tačiau jaukiam poilsiui gali kilti rimtų problemų dėl galimų kritulių ir vėjo. Jei jaučiate, kad jums trukdo šaltas vėjas, toje pavėsinės pusėje įrenkite neperpučiamą sienelę. Bet kokiam orui puikiai tiks pavėsinė, turinti uždaras sienas iš visų pusių, tačiau po žiemos tokia užuovėja bus drėgna ir nejauki.

Jei nusprendėte džiaugtis medine pavėsine, negailėkite laiko jos priežiūrai – medieną būtina reguliariai atnaujinti ir impregnuoti apsauginėmis medžiagomis. Pavėsinės grindis perdažykite arba lakuokite prasidėjus naujam sezonui.

 

Nuotrauka: flickr.com
 

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti