Straipsniai » Apželdinimas » Kaip elgtis su rudeniniais lapais kieme?

Kaip elgtis su rudeniniais lapais kieme?
2014-10-15

Rudenį krentantys labai džiugina ne vieną. Juk kaip smagu po kojomis jausti šiugždėjimą, kaip gražu matyti įvairiaspalvę aplinką. Rudeninis lapų patalas vienus kviečia vaikiškai padūkti, kitiems tampa tikru galvos skausmu. Tai ypač aktualu, jeigu lapų sankaupos telkiasi jūsų nuosavame kieme. Palijus rudeniniam lietui šis džiaugsmas ima kelti liūdesį: pieva, kuri ką tik buvo nuberta rudeniniu auksu, dabar atrodo netvarkinga ir apleista, o užlipus ant šlapių lapų labai lengva paslysti ir susižeisti. Vis dėlto net ir tokiose situacijose reikia išlikti optimistais ir tikėti, jog nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Tereikia nepatingėti pasiimti grėblį, šluotą ar lapų siurblį, surinkti lapus ir po kelerių metų turėsite itin naudingo komposto.

Lapų surinkimas

Jei jūsų kiemo plotas nėra didelis, tuomet lapus patogiausia grėbti šluotomis bei metaliniais arba plastikiniais grėbliais. Taip pat galima įsigyti ir specialų lapų grėbimo rinkinį, sudarytą iš koto ir keleto keičiamų antgalių. Jame be universalaus grėblio, taip pat yra ir mažas lapų grėbliukas, kuriuo labai patogu darbuotis įvairiose sunkiai prieinamose vietose tarp augalų, platus vejos grėblys ir kitokie lapų grėbimo įrankiai. Renkant lapus galima naudoti ir žoliapjovę, kuri turi nupjautos žolės rinkimo funkciją. Ji lapus ne tik surinks, bet dar ir susmulkins, o tokie ypač tiks kompostavimui. Nukritusius lapus nuo vejos stenkitės surinkti per kelias dienas, kad ši nespėtų pageltonuoti. Ant dirvos esančius lapus galite drąsiai palikti kadangi daugumą jų sliekai įtrauks po žemėmis,o likusius suardys įvairūs grybai.

Lapų siurbimas

Jei turite gana didelę veją, tuomet rinkti nukritusius lapus rankomis arba juos grėbti grėbliuku yra tikras vargas. Po tokių darbų kentėsite nuo nugaros skausmo ir pūslių ant delnų. Be to, palijus lietui lapai ant akmeninių laiptų, tiltelių, keliukų, aikštelių ima pūti ir tampa bjauriai atrodančiu slidžiu purvynu. Tokiems atvejams, kaip ir tvarkant didelį plotą, labai padeda lapų siurblys. Jis pučia oro srovę, kurios greitis – apie 50–100 m/s. Ši srovė visus lapus suneša į vieną vietą. Tokie siurbliai labai praverčia šalinant lapus nuo įvairių aikštelių, keliukų, laiptų ar vejų. Jie nėra itin sunkūs – sveria tris ar kiek daugiau kilogramų, jais patogu naudotis. Supūstus į krūvą lapus rankomis galima pernešti į komposto dėžę ar kitą vietą. Yra ir tobulesnių lapų siurblių, kurie vienu metu atlieka keletą operacijų: surenka lapus į vieną vietą ir po to juos įsiurbia į specialų maišą, kuriame lapai būna susmulkinami. Galingesni siurbliai gali įsiurbti net ir palyginti didelius daiktus, pavyzdžiui, tuščias skardines, tačiau jie sukelia gana didelį triukšmą, yra sunkūs ir kartais užsikemša. Jeigu nutarėte įsigyti lapų siurblį, tuomet pirkdami būtinai atkreipkite dėmesį į prietaiso rankeną. Ji turėtų būti pagaminta iš itin kokybiškos plastmasės bei patikimai pritvirtinta.

Lapų kompostavimas

Nors visus surinktus lapus iš karto galima užkasti į dirvą, vis dėlto juos geriau kompostuoti. Tam puikiai tiks stiprūs plastikiniai maišai (pripildytus lapų juos reikia tvirtai užrišti) arba paprasčiausias konteineris. Jį galima nesunkiai pasigaminti iš tankaus vielinio tinklo, pritvirtinto prie keturių į žemę įkastų kuolų. Jei pageidaujate, kad lapų iš konteinerio neišnešiotų vėjas, galite tinklu juos uždengti. Keletą kartų per metus lapus, esančius konteineryje, permaišykite, taip išvengsite sausų, nevienodai džiūstančių vietų susidarymo. Taip pat, siekiant, kad nenutrūktų puvimas, lapus galite ir palaistyti. Nepamirškite, kad įvairių šakelių, spygliuočių, rožių lapų kompostuoti nereikėtų, kadangi jie labai ilgai pūva.

Įprastai lapai visiškai perpūva per dvejus metus, tačiau jau ir vienerių metų jie būna pakankamai tinkami mulčiavimui ir augalų daiginimui. Lapų komposto įmaišius į molingą dirvą padidėja jos laidumas, o į smėlėtą dirvą – ilgiau išsilaiko drėgmė.

Svarbu žinoti

Visus nukritusiu lapus bei žoles yra draudžiama deginti tomis dienomis, kai yra palankios sąlygos kilti miškų gaisrams, tai yra esant didesniam nei antros klasės miškų gaisringumui. Deginti draudžiama ir pačiame miške, durpingose vietose, aukštapelkėse, taip pat miestuose bei miesteliuose.

Kartu su nukritusiais medžių lapais ir žole draudžiama deginti įvairias buitines, pramonines ir kitokias atliekas. Deginant tokias atliekas būtina vadovautis Miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklėmis ir Bendrosiomis priešgaisrinės saugos taisyklėmis bei kitais galiojančiais įstatymais ir teisės aktais.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse yra numatoma, jog už sausos žolės ir/ar nukritusių medžių lapų deginimą, nesilaikant aplinkos apsaugos reikalavimų, piliečiai gali būti nubaudžiami piniginėmis baudomis.

Nuotrauka: flickr.com
 

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti