Straipsniai » Apželdinimas » Ankstyvo pavasario darbai jūsų sode

Ankstyvo pavasario darbai jūsų sode
2014-03-06

Pasitraukus šalčiams ir po truputį šylant orams daugelis skuba kuo greičiau pavasarį pakviesti ir į savus namus. Sprogstantys įvairūs augalai, o ypač pražystančios gėlės, suteikia daug džiaugsmo namiškiams, o visai namų aplinkai – jaukumo bei džiugios pavasarinės nuotaikos. Vis dėlto pavasaris ne tik džiugina, bet ir skatina imtis darbų. Svarbiausi pavasariniai sodo darbai pavasarį – tai vaismedžių ir uogakrūmių genėjimas, kamienų balinimas, vietų po medžiais tvarkymas, medelių sodinimas ar persodinimas, tręšimas, saugojimas nuo kenkėjų ir ligų, skiepijimas.

Pavasaris dažnai į sodą ateina labai greitai. Atrodo, dar visai neseniai snigo ir pūtė žvarbus vėjas, o dabar jau žiūrėk, žydi abrikosai su persikais ir obelys su vyšniomis bei slyvomis. Laiku ir tinkamai suplanuoti sodo darbai labai pagerina jo vaizdą ir garantuoja gausų bei kokybišką derlių.

Dažnai sodininkai net nespėja pastebėti, kada prasideda augalų vegetacija. Dažniausiai tai priklauso nuo augalų rūšių, veislių taip pat poskiepių, oro sąlygų ir, be abejo, dirvožemio savybių. Tik kiek atšilus augalai ima formuoti naujus ūglius, kiek vėliau pradeda krauti pumpurus lapus ir žiedus. Kiekvienai metais šios fazės gali pasireikšti skirtingai. Vaismedžių sprogstantys pumpurai sutampa su jų žydėjimu ir trunka apie 20 dienų. Jauniems sodinukams būdinga tai, kad jie nežydi ar žydi menkai ir nemezga vaisių. Vaismedžiai pavasarį pajunta labai anksti – vos atšilus orams, kai žemė ties jų šaknimis sušyla iki 4–6 °C. Kad jie pražystų užtenka vos 12–14 °C šilumos. Obelys ima žydėti tada, kai pusės metro žemės gylyje sušyla iki 10 °C.

Tik atšilus orams, medžius reikėtų nugenėti. Medžių genėjimą reikia baigti pavasario viduryje. Jeigu augalai pradeda augti per daug tankiai, juos būtina retinti, priešingu atveju gali tekti sunkiai kovoti su įvairiomis ligomis. Medelius taip pat gali imti atakuoti graužikai, todėl būtina kuo anksčiau pasirūpinti, kad taip nenutiktų. Geriausiai tinka nuodai arba spąstai pelėms. Nuo stambesnių graužikų, pavyzdžiui kiškių, apsisaugoti galima metaliniais tinkleliais apsukant medžius. Tai ypač aktualu jauniems medeliams bei obelims. Juos taip pat galima aprišti ir šiaudais, eglišakiais bei kitokiais tinklais, pagamintais iš natūralių medžiagų. Šiltomis ir saulėtomis dienomis atidenkite ir vėdinkite šilumą mėgstančius augalu, kad apie juos nesiveistų grybeliai ar pelėsiai. Ypač gerai pravėdinti reikia visus augalus, kurie per žiemą buvo uždengti agroplėvele arba kitais uždangalais.

Pats tinkamiausias laikas vaismedžių skiepijimui yra pavasario vidurys. Geriausia pradėti nuo slyvų vyšnių ir trešnių. Taip pat dauginkite, uogų krūmelius (serbentų, agrastų ir kt.). Juos geriausia pradėti dauginti nuo praėjusių metų turimais ūgliais susmaigstant juos tiesiai į lysvę.

Tik atėjus pavasariui ir nutirpus sniegui reikia pasirūpinti, kad augalais nenušaltų, parengti dirvą sodinukams. Galite sumedėjusiais auginiais pasidauginti serbentų ir įrengti jiems, agrastams ir avietėms atramas, nugenėti uogakrūmius. Braškyne išpurenkite tarpuvagius, mulčiuokite, tręškite. Kai dirva visiškai atšyla, ją reikėtų perkasti ir paturtinti kompostu. Jeigu suspėsite laiku perkasti viršutinį dirvos sluoksnį, ateityje smarkiai sumažės piktžolių.

Kai sinoptikai pažada, kad didelių šalčių nebebus, tada galima pereiti prie malonaus ir džiuginančio darbo – medelių sodinimo. Jeigu įsigijote sodinukų, juos pats laikas būtų sodinti balandžio mėnesį tik atšilus žemei. Be abejo, nereikėtų pamiršti, kad duobės naujiesiems jūsų sodinukams turi būti paruoštos jau rudenį. Pirkdami medelių sodinukus atkreipkite dėmesį į jų šaknis, pasižiūrėkite, ar jose nėra jokių ligų požymių. Nepirkite silpnų ar neišsivysčiusių vaismedžių sodinukų, kadangi dažniausiai jie prigyja labai sunkiai arba iš viso neprigyja, be to, atima gana daug jūsų laiko. Taip pat, siūloma vengti ir tokių medelių, kurių šaknys yra aplaužytos.

Jeigu planuojate savo darže užsiauginti daržovių, geriausias laikas ankstyvųjų daržovių sėjimui yra balandis. Tuomet laiku spėsite nusirinkti derlių. Iš anksto pasirūpinkite trąšomis ir įrankiais, taip pat patikrinkite, ko dar liko sandėliukuose po praėjusio sezono.

Atėjus paskutiniam pavasario mėnesiui, pats laikas daugiau dėmesio skirti grožėjimuisi savo sodu. Tačiau jei planuojate sodinti daug įvairių daržovių, tai darykite būtent gegužę. Taip pat šiuo laiku rūpinkitės trąšomis, piktžolių bei kenkėjų naikinimu. Siekdami gražesnės ir jaukesnės aplinkos įsirenkite gėlyną.

Kai jau visi svarbiausi pavasario darbai sode ir darže padaryti, belieka džiaugtis savo aplinka, o atėjus laikui neaptingti, mėgautis paties užaugintu derliumi ir ruošti įvairias jo atsargas šaltai žiemai.

Nuotrauka: flickr.com

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti