Straipsniai » Apželdinimas » Kokiomis gėlėmis puošti balkoną?

Kokiomis gėlėmis puošti balkoną?
2014-05-14

Kai baigiasi pavasarinės šalnos, dažniausiai gegužės pabaigoje arba pačioje birželio pradžioje, atšilus orams, visi, kurie turi savą kiemą, stengiasi jį išpuošti įvairiaspalvėmis gėlėmis. Tie, kurie kiemo neturi, margiausiais gėlių žiedais ima puošti savo balkonus. Loveliuose, pakabinamuose krepšiuose ar pastatomuose vazonuose sodinamos pačios įvairiausios vienmetės gėlės. Iš jų gali būti susodinamos įvairios kompozicijos. Jei norite svyrančių gėlių, tuomet rinkitės surfinijas, svyrančiąsias pelargonijas, ar begonijas, gubojas, lobelijas, verbenas ir kt. Prie jų papildomai galite derinti dekoratyvinius lapinius augalus: cimbžiedą, bakopą, šlamutį, bei nesvyrančias gėles: petunijas, serenčius, puikūnus, sprigius, krūmines pelargonijas ar begonijas ir kt. Svarbiausia kompozicijose tinkamai įvairių augalų spalvas bei aukštį.

Ką sodinti?

Kuriant augalų derinius, gali būti komponuojamos įvairios gėlės. Vis dėlto reikėtų atsižvelgti į tam tikrus aspektus. Pavyzdžiui, surfinijos, cimbžiedos ar lakišius dera ne su visais augalais. Kadangi jos auga gerokai vešliau už kitus augalus, reikia į tai atsižvelgti pasirenkant papildomus kompozicijos augalus. Taip pat šios gėlės netinka, jeigu ruošiatės sodinti lėčiau augančius augalus, nes jie bus užgožti. Augalai, kurie pasižymi greitu augimu, turi būti nuolat genimi ir karpomi, kad neužgožtų kitų. Jeigu vasarą, svilinant saulei koks augalėlis žūva, į jo vietą galite pasodinti kitą žydintį augalą ir jūsų kompozicijos atgis.

Nepamiškite, kad aukštos gėlės turėtų būti sodinamos lovelio centre arba prie sienos. Lovelyje nerekomenduojama sodinti tokių aukštaūgių gėlių, kurių apatinė dalis neturi lapų. Nedidelio ūgio gėlės geriausiai tinka kompozicijai įrėminti iš šonų arba iš matomos pusės. Viduryje turėtų augti tamsesnės spalvos žiedais pasipuošusios gėlės, o pakraščiuose atvirkščiai – šviesesnės. Tiek balkone tiek ir kieme augančios gėlių kompozicijos spalvos turi derėti viena su kita, taip pat ir prie pastato sienų, grindinio ar turėklo spalvos. Tuomet vasarą praeivių akį trauks puošnūs jūsų balkone esantys, loveliai ar pakabinti vazonai su įvairiaspalvėmis gėlių kompozicijomis

Jei jūsų balkonas atviras ir nesunkiai pasiekiamas vėjo ir lietais, rinkitės augalus, kurie yra atsparūs oro sąlygoms. Pačios atspariausios vėjui ir mažiausiai nukenčiančios nuo lietaus yra daugelio labai mėgstamos svyrančiosios pelargonijos.

Kaip sodinti?
Prieš sodinant gėles į lovelį ar vazoną, kuris stovės balkone, augalai turi būti palaistomi paprastu vandeniu ne vėliau kaip likus valandai iki sodinimo. Per tiek laiko substratas ir šaknynas spės gerai sudrėkti. Prieš sodinimą rekomenduojama augalus kartu su vazonėliais sustatyti į indą ir patikrinti, ar jame pakankamai vietos.

Indo, į kurį bus sodinamos gėlės, dugne pradurkite skylutes ir įrenkite drenažą. Priešingu atveju, ilgiau vandenyje išbuvusios šaknys užmirks ir gali imti pūti. Drenažui tinkamas keramzitas arba stambesnis žvyras, taip pat galite naudoti ir keramikinio ar molinio vazono šukes. Pakabinamiems krepšiams ir loveliams balkone geriausiai tinka keramzitas, kadangi jis yra lengvesnis už žvyrą bei vazono šukes, o pastatomiems vazonams drenažą galite daryti iš bet kokios prieš tai nurodytos medžiagos. Įrengę drenažą žemių mišinio arba durpių substrato pripilkite ne iki lovelio viršaus, o palikite viršuje 2,5 cm. To prireiks, kad laistant vanduo nenutekėtų į šalis.

Rekomenduojama gėlės sodinti į durpinį substratą, skirtą gėlių auginimui, arba durpinės bei kompostinės žemės mišinį. Jei auginsite svyrančias gėles, jas į lovelius sodinkite pasvirusiu kampu, priklausomai nuo to, kurioje pusėje norite matyti nusvirusią žiedų girliandą. Augalus sodinkite taip, kad nesimatytų išlindusių jų šaknų gniužulų. Po to gausiai pliekite vandeniu.

Norėdami, kad jūsų augalai gausiai žydėtų, juos riekia reguliariai tręšti. Pagrindiniam balkonų lovelių ir gėlių kompozicijų, sodinamų į įvairius indus, tręšimui geriausiai tinka lėtai tirpstančios kompleksinės trąšos su mikroelementais. Sodindami svyrančius augalus, pavyzdžiui, surfinijas, verbenas, diascijas, torenijas, pelargonijas, begonijas ar fuksijas, į 5 l substrato reikėtų įdėti apie 5 g, t. y. vienas arbatinį šaukštelį, trąšų. Lėtai tirpstančios kompleksinės trąšos, kuriose gausu mikroelementų, aprūpins jūsų gėles maisto medžiagomis net 4 mėnesius, taigi, jūsų augalai gaus visavertį maitinimą kiekvienos augimo fazės metu. Vėliau pagal poreikį augalus reikia tręšti ir papildomai.

Tiems, kurie turi įstiklintą balkoną, visų pirma siūloma pasodinti vienmečių arba daugiamečių vijoklinių augalų, pavyzdžiui, sausmedį, vijoklinius žirnelius, pupeles, vynvytį, ipomėjas ir kt. Tokiu būdu sukursite natūralų pavėsį kitiems, lepesniems, balkono augalams ir drąsiai galėsite auginti surfinijas, verbenas, pelargonijas, cimbžiedes, lakišius ir kitus akį džiuginančius augalus.

Prisiminkite, kad nuoširdžiai, kruopščiai ir rūpestingai prižiūrimos gėlės, kurios būna laiku palaistomos ir patręšiamos, kurioms nuolat papurenama žemė ir išravimos piktžolės, savo grožiu ir spalvomis džiugins jus, suteiks ramybę bei malonų poilsį iki pat vėlyvo rudens.

Nuotrauka: flickr.com
 

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti