Straipsniai » Būstas » Patarimai kaip sutvarkyti namų aplinką

Patarimai kaip sutvarkyti namų aplinką
2013-09-26

Kiekvienam iš mūsų maloniau būti gražioje ir išpuoselėtoje aplinkoje. Tokią aplinką norime susikurti ir savo namuose bei šalia jų. Įsigijus sodybą ar pradedant įsirengi namą nedideliame sodo sklype, kyla klausimų kaip apželdinti tuščius plotus, kaip suderinti augalus, kokias augalų rūšis pasirinkti, kaip šalia namo susikurti savo nedidelę poilsio oazę. Kurioje vietoje ir ką sodinti reikia pasitarti su augalų žinovais. Tačiau esant norui galima ir patiems pasiieškoti naudingos informacijos internete ar specializuotuose žurnaluose.

Visų pirma reikėtų nusibraižyti sklypo planelį ir jame pasižymėti kur ir ką norėtumėte sodinti, kur bus poilsio zona, daržas, gėlynas ir kt. Jei Jūsų sklypas yra šalia pušyno, o žemė nederlinga ir smėlėta, teks rinktis nereiklius drėgmei ir dirvožemiui augalus. Tam tinkamos dekoratyvinės pušys, krūminiai ir geltonieji žirnmedžiai, kadagiai ir kt. Jei sodyboje yra šlaitų, kalnelių, galite įrengti alpinariumą – jis labai papuoš Jūsų kiemą. Sodindami medžius, pasirinktoje vietoje išpjaukite žolę, o pasodinę medelį, žemę galite užpilti mulču arba skaldele – taip bus dekoratyviau ir labiau naudinga pačiam augalui dėl žemėje išlaikomos drėgmės. Optimalus mulčo sluoksnio storis galėtų būti 5-10 cm.

Parinkdami augalus, atsižvelkite į jų funkcionalumą ir estetinį vaizdą. Reikia pagalvoti apie tai, kaip augalas atrodys skirtingais metų laikais, ar jis nieko neužgoš ir nenustelbs, kokios bus jo spalvos. Sodindami augalus greta, turite pagalvoti apie jų suderinamumą. Nebijokite kontrastų - derinkite tamsių ir šviesių spalvų augalus, sodinkite aukštesnius augalus šalia žemų. Gražu, kuomet gėlynas žydi ištisus metus, vienus žiedus keičia kiti. Norėdami tokio gėlyno, rinkitės augalus, žydinčius paeiliui skirtingais laikotarpiais.

Kitas aktualus klausimas – kaip apželdinti veją? Pirmiausia nuspręskite, kokią funkciją veja atliks. Vienos rūšies vejos atsparesnės mindymui, kitos skirtos atlikti dekoratyvinę funkciją. Vejoms tiks gerai išpurenta priesmėlio arba priemolio dirva, dar pabarstoma durpėmis arba juodžemiu. Dirvą geriausia paruošti rudenį, o sėti pavasarį (balandžio, gegužės mėnesiais) arba rugpjūtį, rugsėjį. Iki numatomo sėjimo likus 2-3 savaitėms, dirva papildomai išpurenama, išrenkamos piktžolės, akmenukai. Sėjant stengiamasi tolygiai paskirstyti sėklas, po to užberiama žemių ir suvoluojama bei gausiai palaistoma smulkiais lašais.

Tam, kad Jūsų veja atrodytų lyg žalias kilimas, būtina ją reguliariai laistyti, pjauti ir tręšti. Geriausias metas laistyti veją – rytas ir vakaras. Pjauti reikėtų nerečiau kaip kartą per savaitę, o nupjautą žolę sugrėbti. Ar veją reikia tręši, sužinosite tik atlikę dirvožemio medžiagų tyrimą. Paprasta veja tręšiama prieš lietų arba laistymą, kad trąšos vienodai pasiskirstytų.

Norėdami dekoruoti sodą, naudokite akmenis, mulčą, skaldą, žibintus, statulėles ir kt. Galite įrengti nedidelį baseiną, o šalia jo – alpinariumą su dideliais ir mažais akmenimis, keletu augalų ir žibintais bei fontanu. Kurdami alpinariumą, nesistenkite laikytis simetriškų formų – tuomet viskas atrodys natūraliai, kaip gamtoje ir suteiks dar daugiau malonumo akims. Apsaugai nuo piktžolių naudokite agroplėvelę, ją tieskite tarp augalų ir paslėpkite akmenimis, skalda ar mulču. Dekoratyviai atrodo akmenimis grįsti takeliai, tačiau tam reikalingi plokšti akmenys, mat įprasti akmenys gali tapti pernelyg slidūs esant krituliams. Šalia takelio galite susodinti juostą žydinčių augalų – atrodys išties įspūdingai.

Sodo tvarkymo idėjų galite rasti daug kur – internete, žurnaluose, tiesiog pas draugus ar giminaičius. Svarbiausia įvertinti savo sodo dydį, sudaryti planelį, o tada jau kibti į aplinkos formavimo darbus.

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti