Straipsniai » Būstas » Pirtis po namų stogu – patogu ir praktiška

Pirtis po namų stogu – patogu ir praktiška
2014-01-16

Dažnai išgirstame, kad lietuviai patys save linkę priskirti šiauriečiams. Šį teiginį įrodo ir tai, kad daugumai iš mūsų visada labai malonu pasikaitinti geroje pirtyje. Skandinavijos šalyse pirtis ir jos procedūros dažniausiai būna įskaičiuotos į viešbučio kainą. O Suomijoje pirtys yra tokios populiarios, kad dauguma žmonių jas turi savo namuose. O kaip gi mums namuose įsirengti pirtį ir ar tai įmanoma? Be abejo, atsakymas yra taip. Toliau norėtumėme pateikti keletą svarbiausių patarimų rengianti pirtį.

Prieš rinkdamiesi vietą pirčiai pagalvokite apie tai, kad joje turi sutilpti keletas būtinų dalykų: krosnelė, gultai ir, be abejo, turite tilpti patys. Vienam žmogui pakanka 50–60 cm pločio vietos sėdėti. Gulto gylis turėtų būti ne daugiau nei 50 cm, o sėdėjimo plokštumos aukštis – 42 cm. Tokie matmenys yra ergonominis standartas, kurį būtina žinoti projektuojant pirties vidų. Prisiminkite ir tai, kad nuo viršutinio gulto iki lubų turi būti apie 100–130 cm. Mažesnio aukščio daryti negalima, kadangi nebetilpsite patys, o aukštinti lubų nerekomenduojama, nes visas karštas oras kaupiasi palubyje. Pirties apačioje įprastai susidaro apie 30 cm vėsesnio oro sluoksnis, todėl, kai kaitinatės, nerekomenduojama, kojų laikyti žemai. Pirmasis gultas turėtų būti naudojamas tik kaip laiptas į viršų. Visos pirties optimaliausias aukštis yra apie 210–240 cm., o plotas – 150 x 180 .

Prieš pradedant įrenginėti pirtį visų pirma plytelėmis išklokite grindis, po kuriomis būtina tiesti hidroizoliacinį sluoksnį. Taip pat reikėtų grindyse sumontuoti grindinį šildymą, kadangi tai padės išgaruoti susikaupusiai drėgmei bei sulygins temperatūrų skirtumą. Atveskite elektros kabelį, ten, kur stovės krosnelė. Jį papildomai izoliuokite lanksčia žarna. Taip pat atveskite dar vieną kabelį, skirtą apšvietimui. Įsitikinkite, ar patalpoje, kurioje bus pirtis yra atskiras ventiliacijos kanalas. (vonioje tokia anga visada yra, o kitose patalpose ją gali reikėti įsirengti papildomai). Vėdinimas yra būtinas, todėl, jei nėra jo angos, apsitarkite dėl jos įrengimo su specialistais. Prijunkite vandentiekį bei kanalizaciją. Pastarąją, jeigu tik yra įmanoma, montuokite ir grindyse, kadangi tokiu atveju grindys įrengiamos su nuolydžiu. Jeigu jūsų namuose yra priešgaisrinė signalizacija, pirtyje rekomenduojama įrengti dar vieną daviklį.

Pirčių sienų karkasui dažniausiai naudojama gerai išdžiovinta pušies arba eglės mediena, po ja dedami metaliniai profiliai. Tarp karkaso elementų turi būti sudėtas mineralinės vatos sluoksnis. Jis prie vidinės sienos turi būti 10 cm pločio, o prie išorinės – 20 cm. Tarp pirties ir sienos konstrukcijos paliekamas nedidelis oro tarpas ir izoliuojama polimerine membrana.

Iš vidinės šios konstrukcijos pusės reikia pritvirtinti drėgmės izoliaciją su aliuminio paviršiumi, palikti maždaug 1 cm tarpą ir kalti dailylentėmis. Jeigu norite, kad prikalta mediena beveik neįkaistų, naudokite egzotiškas medžio rūšis. Karkasas bei visa garo izoliacija turi būti vientisi ir sienose, ir lubose. O su grindų bei sienų hidroizoliacija turi būti sujungta perklojus vieną ant kitos 20 cm.

Būtina išlaikyti tinkamą sienų bei lubų vertikalumą ir horizontalumą. Visi kampai turi būti statūs. Kitu atveju kalant dailylentę, jų sujungimo juostos bus įstrižos, o tai labai neestetiška. Šiandien jau naudojamas ir specialus pirties lakas, gaminamas iš parafino aliejų. Juo išteptą medieną tampa daug lengviau prižiūrėti.

Kai įrengta visa pirties patalpa, galite rūpintis krosnele. Jos galingumą bei funkcionalumą paprastai nurodo gamintojai, bet būtina atkreipti dėmesį ir į kitus niuansus. Jeigu pirtyje yra stiklo paviršių, juos būtinai pridėkite prie tūrio skaičiavimų. Jeigu joje yra bent viena neapšiltinta lauko sieną, jos plotą taip pat pridėkite prie tūrio. Pirkdami krosnelę rinkitės tokią, kuri yra pritaikyta 10–30% didesniam tūriui negu jūsų pirtis, kadangi gamintojai jos galingumą skaičiuoja pasiekti iki 70ºC karštį. Tokios šilumos ne vienam būna per mažai. Taip pat reikia atsižvelgti ir į pirties vėdinimo intensyvumą, kadangi tai irgi turi būti kompensuojama papildomo krosnelės galingumo. Naudokite kuo daugiau specialių akmenų, nes nuo jų inertinės šilumos ir priklauso pirties gerumas.

Nuotrauka: flickr.com

 

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti