Straipsniai » Interjero dizainas » Kaip žiemą prižiūrėti kambarinius augalus?

Kaip žiemą prižiūrėti kambarinius augalus?
2013-12-17

Kadangi žiemą dienos trumpėja, o natūralios saulės šviesos labai mažai, visos kambarinės gėlės ilsisi. Šiuo metu ypač pablogėja auginimo sąlygos: sulėtėja medžiagų apykaita, augalai turiu naudoti tas maisto medžiagas, kurias sukaupė vasarą. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip reikėtų elgtis prižiūrint kambarines gėles žiemą.

Reikėtų vengti intensyvaus laistymo

Šaltuoju metų laiku namuose augančias gėles reikėtų laistyti gerokai mažiau nei vasarą. Geriausia tai daryti ryte. Vandeniu reikėtų lieti tiek, kad žemė nebebūtų perdžiūvusi. Augalai turi būti laistomi minkštu arba virintu vandeniu, kartais turėtumėte pakeisti ir viršutinį žemės sluoksnį. Pasirūpinkite, kad neperlietumėte palmių ar lauramedžių. Pastebėjus, kad gėlės nebesugeria vandens, palaukite apie 30 min. ir tą vandenį išpilkite. Jei žiemą augalus laistysite gausiai, tai skatins jų augimą, bet augalui neužteks šviesos. Dėl šios priežasties jis ims skursti, lapai pradės ruduoti, anksti nukris, apsitrauks pelėsiais.

Kalbant apie tręšimą, prisiminkite, kad nežydinčių kambarinių augalų iki pavasario tręšti nereikia. Taip pat rekomenduojama žemę papurenti, kad augalų šaknys lengviau įsisavintų deguonį. Jei vazone neatsiranda samanų, jas būtinai pašalinkite. Dažniausiai jos užauga, kai vazone yra labai šlapia žemė arba didelė oro drėgmė. Jei vis dėlto žiemą norite augalus tręšti, darykite tai vieną kartą per mėnesį. Tręšiant gėles laikykitės ant pakuotės nurodytos normos. Naudokite trąšas, kuriuose yra mažai azoto. Žydintys augalai (azalijos, ciklamenuai, orhidėjos, sanpaulijos, puošniosios karpažolės) turi būti laistomi šiltu vandeniu, kartais patręšiant juos mineralinių trąšų tirpalu. Laistant šaltu vandeniu šaknys gali supūti, lapų kraštai paruduoti, pagelsti ir nukristi.

Augalų dulkės ir ligos

Šaltuoju ir kartu tamsiuoju metų laiku nuo augalų ypač kruopščiai ir dažnai reikia nuvalyti dulkes. Tokiu būdu jų lapai galės geriau sugerti drėgmę bei saulės šviesą. Nuo pūkuotų gėlių lapų dulkes reikia valyti mažu minkštu sausu šepetėliu ar skudurėliu. Dideli lapai valomi kempine, o augalai su smulkiais lapais įstatomi į vonią ir nupurškiami drungnu vandeniu nesmarkia srove.

Dulkių kiekį sumažinti galima dažnai vėdinant patalpas. Kai jas vėdinate, kambarinius augalus rekomenduojama pernešti į kitą vietą, kadangi skersvėjis ir staigus temperatūros kitimas gali nepataisomai pakenkti gėlėms. Nusistovėjus vidutinei patalpos temperatūrai, augalus galima parnešti atgal. Taip pat svarbu stebėkite langus. Jeigu jie apšąla, o tai ypač būdinga seniems langams, apšals ir gėlės. Tokiu atveju langus galima apdengti plėvele arba užuolaidomis.

Esant vėsiems ir drėgniems orams augalai gali susirgti įvairiomis lygomis: pilkuoju puviniu, miltlige, šaknų, stiebų bei viršūnių puviniu. Pažeistas vietas reikia išplauti ir nupurkšti fungicidais. Jeigu vazonuose ant žemės paviršiaus susidaro geltonos arba baltos apnašos, vadinasi augalas laistomas kietu vandeniu, jis gauna per daug trąšų arba gėlė toje pačioje žemėje auga per ilgai ir ją reikia persodinti. Norint išvengti augalų erkių, skydamarių bei amarų, augalų lapus bei stiebus rekomenduojama nuplauti šaltu vandeniu su tabako nuoviru. Taip pat galite smulkiai supjaustyti česnaką bei muilą ir įpilti vandens (santykis turi būti 3:1:1). Tokia mase patepkite tas augalo vietas, kuriose veisiasi kenkėjai. Po paros nuplaukite. Šia procedūra reikėtų kartoti 3–4 kartus kas 7–10 dienų.

Patarimai populiariausioms gėlėms

Kai kurie augalai žiemą visai nelaistomi. Pavyzdžiui, šilokams bei kaktusams svarbiausia juos supantis drėgnas oras. Ant palangės, bet ne per arti lango, kad nesušaltų, reikėtų sustatyti katilėlius, margenius, chlorofitus. Arčiau stiklo galima laikyti kaktusus bei sukulentus. Ciklamenai ir azalijos turi būti laistomi iš apačios, t. y. pripilant vandens į jų padėklus. Gebenės bei mirtos laistomos įprastai, kartais tiesiog apipurškiamos vandeniu. Kalijos laistomos ir tręšiamos gausiai. Jeigu jos žydi, reikėtų tręšti mineralinių trąšų mišiniu. Jei auginate klivijas, fuksijas, agapantus, juos reikia laikyti vėsioje, tačiau šviesioje erdvėje. Puiki vieta – netoli balkono durų. Laistykite kartą per mėnesį. Auginantiems meilenius svarbu šias gėles laikyti tamsioje, vėsioje vietoje. Jiems išleidus žiedpumpurius, reikia persodinti.

Pasirūpinkite tinkama kambario temperatūrą. Juk kalijos bei azalijos gali žydėti ir esant 12 laipsnių temperatūrai, o štai auginant subtropinius augalus reikia sušildyti kambarį iki 16 laipsnių. Tropiniai augalai geriausiai auga esant didesnei nei 20 laipsnių temperatūrai.

Nuotrauka: flickr.com
 

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti