Straipsniai » Interjero dizainas » Saugūs namai – kaip išsirinkti laiptus?

Saugūs namai – kaip išsirinkti laiptus?
2014-01-14

Rinkdamiesi laiptus susiduriame su plačia šių gaminių konstrukcijų ir dizaino pasiūla, todėl dažniausiai pamirštame, kad laiptai turi ne tik derėti prie bendro būsto interjero, bet ir rūpintis mūsų saugumu – juk jais kasdien kylame aukštyn arba leidžiamės žemyn. Nelaimingi atsitikimai lipant laiptais yra įtraukti į daugelio valstybių ligoninių sąrašus, beveik 30 proc. tokių atvejų baigiasi mirtimi.

Projektuodami laiptus įvertinkite patalpų aukštį (turite tiksliai apskaičiuoti pakopų skaičių – labai svarbu išlaikyti santykį tarp pakopos aukščio ir pločio) ir laiptų kampą. Nepamirškite, kad patogiais ir saugiais laiptais galėsite džiaugtis tik tuomet, jei laikysitės visų konstrukcinių reikalavimų. Rekomenduojamas laiptų pakopų aukštis yra 18 cm, gylis turėtų siekti 25–28 cm. Pakopos neturėtų būti slidžios, o tai reiškia, kad derėtų vengti lakuotos medienos, metalo bei akmens. Jei vis dėlto naudojate minėtuosius gaminius, tuomet prie pakopų paviršiaus pritvirtinkite medžiagų, kurios sukels trintį: kiliminę dangą, gumą ar specialius profilius. Laiptų kilimo kampas neturėtų viršyti 45 laipsnių (jei nusprendėte įsirengti sraigtinius laiptus, šio reikalavimo nepaisykite). Nepamirškite, kad statesniems laiptams reikės platesnių ir tvirtesnių turėklų.

Patys tvirčiausi yra betoniniai monolitiniai laiptai. Jie yra ilgaamžiai ir nesukelia vibracijos problemų. Tiesa, šiems laiptams reikalingas tvirtas betoninių perdangų pagrindas, todėl karkasiniame name tokių laiptų įrengti negalėsite. Šie laiptai nerekomenduojami ir namams su medinėmis perdangomis. Šiuo metu ypatingai vertinami surenkami spiraliniai gelžbetoniniai laiptai – jais galima naudotis dar tebevykstant statyboms, be to, jie neužima daug vietos, nevibruoja ir puikiai atitinka modernaus interjero dvasią, tačiau ir šiems laiptams būtinas betoninis perdengimas.

Šiuo metu didžiausio klientų dėmesio sulaukia laiptai ant metalinio karkaso. Jie kainuoja nedaug, be to yra itin lengvi ir patogūs (gali būti montuojami ir ant medinių perdangų). Pagrindinis tokių laiptų minusas yra tai, kad visi metaliniai laiptai vibruoja. Tiesa, daugelis laiptų gamintojų tvirtina, kad kokybiškai įrengti laiptai padeda išvengti vibracijos, todėl išlikite objektyvūs ir kritiški rinkdamiesi montavimo darbus atliekančią įmonę.

Labiausiai lietuvio širdį džiugina mediniai laiptai, namams suteikiantys išskirtinio jaukumo. Tiesa, tokie laiptai gali girgždėti (dažniausiai ši problema kyla dėl neteisingo surinkimo). Kitas medinių laiptų minusas yra jų slidumas. Siekiant išvengti galimų traumų, būtina pasirinkti patikimus meistrus, kadangi kai kurie specialistai laiptų apdirbimui naudoja itin mažo grūdėtumo šlifavimo juostas, todėl laiptai tampa pavojingai slidūs. Jei manote, kad jūsų laiptai nėra saugūs, nieko nelaukdami imkitės atitinkamų priemonių: galite laiptus tepti alyva, tačiau nepamirškite, kad tai kartoti turėsite bent kartą per metus. Galite priklijuoti medžiagines juosteles ant laiptų. Tiesa, laiptai praras savo estetinę išvaizdą, o juosteles reikės keisti gana dažnai – nuolatos mindomos jos greitai susidėvės. Galima rinktis ir kiliminę arba PVC dangą, tačiau tai yra nelabai praktiška – abi dangos susidėvės greitai, o jų atnaujinimas ir pakeitimas bus ne tik sudėtingas, bet ir brangus. Rinkdamiesi medinę laiptų dangą pagalvokite ir apie augintinius – jei namuose laikote katę arba šunį, jūsų medinė laiptų danga greitai susibraižys, o medžiaginės juostelės bus sudraskytos ir pūkuotos. Jei mediniais laiptais naudositės lauke, nesirinkite lakuoto medžio, kadangi sniegas, lietus ar šalna padidins slidumo koeficientą. Jei projektuojate lauko laiptus, turėtumėte pagalvoti apie cinkuotas pakopas arba pakopas su grotelėmis, ant kurių nesilaikys nei sniegas, nei lietus.

Nepamirškite, kad siekdami saugumo, privalote pasirūpinti ir tinkamu apšvietimu – lipdami laiptais turite aiškiai matyti pakopas. Praktiškiausias sprendimas šiuo atveju būtų apšvietimas su judesio davikliais. Specialistai rekomenduoja statyti po vieną daviklį laiptų apačioje ir viršuje. Montuodami laiptus būtinai pagalvokite ir apie turėklus – laiptai be turėklų tikimybę susižeisti padidina beveik tris kartus. Atminkite, kad turėklams taip pat yra taikomi specialūs saugumo reikalavimai. Patogiausias turėklų aukštis yra apie 1 m (lauke jų aukštis gali siekti ir 1,2–1,5 m). Kokybiški turėklai privalo būti tvirti – jie negali klibėti ar vibruoti. Jų tvirtumas priklauso nuo pagrindo, į kurį turėklai yra tvirtinami. Geriausia rinktis vertikalius turėklus, o tarpai tarp jų neturėtų siekti 14 cm. Jei turite mažų vaikų, būkite ypač atidūs.

Nuotrauka: flickr.com
 

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti