Straipsniai » Technologijos » „Protingas namas“ – elektroninės statinių valdymo sistemos ir jų galimybės

„Protingas namas“ – elektroninės statinių valdymo sistemos ir jų galimybės
2014-06-10

Modernizacija skatina permąstyti santykį su tradicijomis. Augant komforto poreikiui, pasigirsta vis daugiau kalbų apie elektronines statinių valdymo sistemas. „Protingas namas“, dar vadinamas „intelektiniu būstu“, suteikia galimybę paprastai ir greitai valdyti namo apšvietimą, elektros ir vandens tiekimą, šildymo įrenginius, oro vėdinimo ir kondicionavimo įrenginius, buitinę techniką, žaliuzių ir užuolaidų sistemas, automatinius vartus ir durų spynas, vaizdo ir garso aparatūrą, apsaugos sistemas, vaizdo stebėjimo kameras ir kitus įrenginius. Daugiau informacijos apie įvairias stebėjimo kameras ir jų sistemas galite rasti čia. O dabar apie patį išmanųjį namą...

 

Šiek tiek istorijos...

„Protingo namo“ (Smart Home) sąvoka žinoma nuo 9-ojo dešimtmečio. Tuo metu dar nebuvo subrendusi vieninga statinių valdymo sistemos idėja, tačiau, sparčiai vystantis automatikai, kai kurie vakarų gamintojai siūlė sprendimus automatiniam namų apšvietimui, automatinėms kondicionavimo sistemoms ir t. t.

Technologijoms vis labiau žengiant į priekį, šiandien turime elektronines pastato valdymo sistemas, kurios sugeba stebėti, įvertinti ir kontroliuoti visas pastato funkcijas, t. y. vienu mygtuko paspaudimu mes galime valdyti visą prietaisų grupę. Intelektinės pastatų valdymo sistemos Europoje diegiamos jau daugiau nei dešimt metų, Lietuvoje ši naujovė vis dar siejasi su prabanga ir milžiniškomis išlaidomis. Toks požiūris nėra teisingas – nusprendus naudotis intelektinio būsto sistema, ją galima montuoti dalimis, t. y. visų pirma paruošti pagrindinius duomenų perdavimo kabelius ir išvedžioti juos po visą namą, vėliau – pildyti sistemą naujais komponentais.

 

Intelektinio būsto privalumai

„Protingo namo“ sistema leidžia sujungti ir valdyti visus elektrinius prietaisus, suderinti jų darbą ir efektyviai išnaudoti jų galimybes. Visus procesus galėsite atlikti net ir būdami toli nuo namų, o numatytas funkcijas galėsite rinktis, naudodamiesi kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu. Be to, naudojantis šia sistema galima susimokėti už komunalines paslaugas ar nustatyti jų limitą, t. y. viršiję numatytas sąnaudas gausite perspėjimą. Įvykus nelaimei, elektroninės namų valdymo sistemos automatiškai išjungia dujų, elektros ar vandens tiekimą.

Vienas didžiausių „protingų namų“ privalumų – elektros valdymo sistemų automatizacija. Tai reiškia, kad jums lipant laiptais ar atidarius vonios kambario duris automatiškai įsijungs apšvietimas, atėjus vakarienės metui vaikų kambaryje išsijungs kompiuteris, nutils svetainėje esantis televizorius ir t. t. Viskas yra valdoma jutikliais ir iš anksto suprogramuotais nustatymais. Tokiu būdų yra efektyviai taupoma energija. Specialistai tvirtina, jog intelektinis būstas gali sutaupyti iki 30 proc. šildymo energijos ir daugiau nei 60 proc. elektros energijos, kadangi sąnaudų išnaudosite būtent tiek, kiek jų reikia. Pvz., šildymo ir šaldymo valdymas gali būti nustatomas atsižvelgus į patalpų naudojimo ritmą – vienose patalpose reikalinga aukštesnė temperatūra, kitose – žemesnė. Temperatūros jutikliai objektyviai fiksuoja vidaus ir lauko temperatūrą ir, atsižvelgdami į gautus duomenis, reguliuoja šildymą atskirose zonose, įvertindami namuose vykdomą veiklą, žmonių skaičių, paros metą ir t. t.

„Protingi namai“ efektyviai rūpinasi gyventojų saugumu. Paliekant namus ilgesniam laikui, užprogramuoti šviestuvai gali tam tikru metu įsijungti ir išsijungti, tokiu būdu imituodami gyventojų elgesį. Be to, sistema gali įjungti ir savisaugos funkciją ir neleisti pašaliniams patekti į tam tikras patalpas.

Dar vienas intelektinio būsto privalumas yra galimybė valdyti sistemą per atstumą. Naudojantis specialiu radijo pulteliu, pastatą galima valdyti esant bet kurioje namo zonoje. Naudojantis telefoniniu ryšiu, galima valdyti daugelį „protingo namo“ funkcijų net ir esant toli nuo namų. Visos sistemos valdymą galima generuoti naudojantis asmeniniu kompiuteriu.


Veikimo principas

Jei nusprendėte įsidiegti intelektinio būsto sistemą, esminių darbų reikėtų imtis pradėjus projektuoti pastatą. „Protingame name“ visų prietaisų darnią sąveiką užtikrina speciali duomenų perdavimo magistralė, generuojanti visus įsakymus ir įvykdymo ataskaitas. Į automatinę sistemą sujungti prietaisai yra valdomi pastato šeimininko, nustatant skirtingus režimus. Tai reiškia, kad būstas gali būti valdomas iš anksto numatytomis programomis, pvz., „rytas“, „naktis“, „išvykimas“, „televizoriaus žiūrėjimas“ ir t. t. Kiekvienam režimui yra pritaikomi individualūs nustatymai, todėl intelektinis būstas prisitaikys net ir prie išrankiausio kliento poreikių.

 

„Protingų namų“ ateitis ir perspektyvos

„Protingų namų“ ateitis niekam nekelia abejonių – anksčiau ar vėliau ši valdymo sistema taps vyraujančia. Šioje perspektyvoje ypatingą vaidmenį atlieka galimybė efektyviai sutaupyti energiją. Daugelis specialistų įsitikinę, kad tai tik laiko klausimas, kada elektroninė statinių valdymo sistema bus rekomenduojama (o gali ir privaloma) visiems, nusprendusiems apsigyventi nuosavame name. „Protingo namo“ sistemos aktyviai diegiamos ir visuomeniniuose pastatuose. Lietuvoje šios sistemos veikia viešbučiuose „Reval Hotel Lietuva“, „Holiday Inn“, „Crown Plaza“, sporto ir pramogų centre „Siemens arena“, prekybos centruose „Akropolis“ ir „Babilonas“, Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje ir t. t.

Natūraliai kyla klausimas, kodėl privatūs namai atsisako minėtosios sistemos? Svarbiausias faktorius, nulemiantis klientų apsisprendimą, yra kaina. Ši sistema daugeliui gyventojų yra paprasčiausiai per brangi. Žinoma, atsiradus didesniai konkurencijai, kainos turėtų mažėti. Deja, Lietuvoje beveik nėra specialistų, galinčių užtikrinti sklandų „Protingo namo“ sistemos diegimą. Tokių darbuotojų ilgą laiką nerengė nei viena Lietuvos mokymo institucija. Tiesa, specifinių žinių stygius paskatino ieškoti sprendimo būdų – Kauno technikos kolegija sujungė trijų specialybinių krypčių – statybos, energetikos ir elektronikos technikos – dėstytojus bendram projektui ir taip atsirado nauja studijų programa „Elektroninės statinių valdymo sistemos“. Tai reiškia, kad greitu metu turėsime pakankamai kvalifikuotų specialistų, dėl to sumažės tiek sistemos diegimo, tiek pačios įrangos kainos.
 

« Grįžti
Uždaryti
Uždaryti